Szukaj

Cztery główne zalety coworkingu

Zaktualizowano: 26 lut 2020

Zjawisko coworkingu zyskuje ostatnimi laty coraz większe grono zainteresowanych i rozwija się z miesiąca na miesiąc, co widać zwłaszcza na naszym polskim rynku, gdzie wciąż jeszcze jest to nowość.
Coworking – co to jest? kiedy powstał?

Słowo “coworking” pochodzi z języka angielskiego i w wolnym tłumaczeniu znaczy “pracować razem”. Czym właściwie jest coworking? Najprostsze i najbardziej czytelne wytłumaczenie tego zjawiska to – miejsce indywidualnej i niezależnej pracy wśród innych, we współdzielonej przestrzeni.

Pierwszy cowork na świecie powstał w 2005 r. w San Francisco, podczas gdy do Polski trend ten dotarł w 2009 r. Pierwsza przestrzeń coworkingowa pojawiła się w Warszawie i funkcjonuje po dziś dzień. Od tego czasu obserwujemy zarówno na światowym, jak i naszym rynku dynamiczny wzrost liczby biur coworkingowych. Według danych na pierwszy kwartał 2018 r. na świecie jest ich już ponad 14000, a w Polsce ponad 300. Niewątpliwie ma to duży związek z rozwojem gospodarczym i społecznym oraz rosnącą popularnością pracy zdalnej. Jednocześnie rośnie świadomość tego, jakie możliwości młodym firmom  daje rynek pracy. Śmiało można powiedzieć, że rynek otwiera się na młodych przedsiębiorców, z czego korzysta coraz więcej doświadczonych pracowników.


Dla kogo coworking? Biura coworkingowe to świetny wybór zarówno dla freelancerów i przedstawicieli wolnych zawodów, jak i młodych firm oraz startupów. Coraz częściej ze współdzielonej przestrzeni do pracy korzystają także małe firmy z kilkuletnim stażem. Co istotne, jest to przestrzeń, w której odnajdą się przedstawiciele bardzo różnorodnych branży.

Jak wynika z badań, aż połowa członków przestrzeni coworkingowych korzysta z nich codziennie, a 33% kilka razy w tygodniu. Ostatnim trendem, który obserwujemy jest specjalizacja przestrzeni. A mianowicie, pojawiają się coworki dedykowane określonej grupie, np. młodym rodzicom, prawnikom, czy pośrednikom nieruchomości. 

Coworking niesie wiele zalet dla swoich członków, od niskich kosztów po większą efektywność i zadowolenie z pracy. Skupimy się opisaniu kluczowych zalet z pozycji młodych przedsiębiorców.

Coworking – dlaczego warto?


Niskie koszta funkcjonowania Wśród niewątpliwych zalet wspólnej przestrzeni, na które patrzy każdy przedsiębiorca znajduje się opłacalność tej formy biura. Z oczywistych względów koszta za biuro rozdzielone są pomiędzy wszystkich korzystających. W jednej, zbiorczej cenie coworker płaci zarówno za miejsce do pracy, internet, drukarkę, media, czynsz. W porównaniu z tym, ile trzeba by zainwestować w urządzenie swojego biura i comiesięczne opłaty, jest to nieporównywalnie niższy koszt. Niejednokrotnie coworking to jedyna osiągalna forma biura dla firm wchodzących na rynek. Koszt biura uzależniony jest od lokalizacji, standardu, wybranego abonamentu godzinowego, a przede wszystkim faktu, czy wybierzemy stałe biurko do pracy, czy tzw. hot desk. W związku z powyższym ceny plasują się od około 250 zł do średnio 1500 zł netto.


Wydajna praca – work life balance Każdy, kto pracował z domu wie, jak łatwo zatracić granicę między pracą, a domem. Jedni popadają w skrajność i z pracy nie wychodzą, na czym ubolewają fizycznie i psychicznie, a co za tym idzie, spada jakość ich pracy. Inni mają problem z mobilizacją i skupieniem na zadaniach. Nie wytyczając jasno granic, gdzie i kiedy kończy się praca cierpi także życie prywatne. Popularnym ostatnio terminem jest “work life balance”, który podkreśla, jak ważna jest równowaga pomiędzy karierą, a życiem prywatnym. Niezwykle istotna jest tu kwestia zarządzania czasem oraz jasno wytyczona granica, co środowisko pracy oferowane przez coworki bardzo ułatwia.


Szybszy rozwój firmy Przynależność do wspólnoty generuje wśród jej członków wzmożone zaangażowanie i motywację do realizacji celów. Jest to czysto psychologiczne działanie grupy. Jak wynika z międzynarodowego badania “Global Coworking Survey” przeprowadzonego w 2017 r. aż 84% ankietowanych czuje się bardziej zmotywowana do realizacji celów. Z kolei 50% badanych zadeklarowało uzyskiwanie wyższych dochodów. Szybszy rozwój firmy jest nieuniknionym następstwem efektywnej pracy.

Wymiana wiedzy i doświadczeń Wspólna przestrzeń do pracy to idealne miejsce do wymiany doświadczeń jej członków. Równocześnie to także świetna sposobność do dzielenia się swoimi pomysłami i badania opinii na ich temat. Dzięki temu ci mniej doświadczeni zdobywają cenną wiedzę bardziej doświadczonych kolegów, a ci drudzy świeże spojrzenie na ich działalność i nowe pomysły. Badania to podstawa działania i rozwoju firm, a rozmowa to ich najprostsza i najtańsza postać.


Podsumowując trzeba przyznać, że coworki idealnie wstrzeliły się w sytuację wysokiego wzrostu gospodarczego na świecie. Z roku na rok obserwujemy wzrost ich ilości na poziomie 20-25%. Nie bez znaczenia jest sytuacja na rynku pracy, gdzie obserwujemy bardziej wymagającego pracownika. Świadomość możliwości, wyższe wykształcenie oraz odwaga aby działać i wykorzystać swój potencjał są doskonałym fundamentem i zapowiadają dalszy rozwoju tego zjawiska na świecie, czemu bardzo kibicujemy.


34 wyświetlenia0 komentarzy